Podle pověstí byl Vyšehrad bájným sídlem kněžny Libuše a Přemysla Oráče. Ve skutečnosti zdejší hradiště vzniklo později než Pražský hrad, asi v polovině 10. století. Koncem 11. a počátkem 12. století byl Vyšehrad hlavním sídlem přemyslovských knížat, v té době se zde mohutně rozvíjela stavební činnost. V dobách husitské revoluce byl však vypálen a v 17. století byl přestavěn na dnešní barokní citadelu.
V areálu Vyšehradu se nachází vzácná románská rotunda sv. Martina z 11. století, gotický kostel sv. Petra a Pavla, podzemní kasemata, v nichž jsou umístěny originály některých barokních soch z Karlova mostu a Vyšehradský hřbitov, který od roku 1869 slouží jako pohřebiště významných osobností českého národa se společnou hrobkou - Slavínem. Je zde pochováno více než 600 osobností české kultury a vzdělanosti, mezi nimi A. Dvořák, B. Smetana, K. Čapek, B. Němcová, K. H. Mácha, J. Neruda, A. Mucha, M. Aleš, E. Destinnová, J. Heyrovský a další.
OBJEKTY- Rotunda sv. Martina
- Kostel sv. Petra a Pavla
- Bazilika sv. Vavřince - patrně nejstarší stavbou na Vyšehradě z 3. třetiny 11. století z období Vratislava II. (1061-1092). Svatý Vavřinec pocházel z dnešního Španělska. Žil ve 3. století. Byl zvolen, aby se staral o chrámovou pokladnu. Při pronásledování křesťanů v r. 258 ho římský císař vyzval, aby mu vydal chrámové poklady. Vavřinec je raději rozdal chudým, ačkoliv věděl, že ho za to čeká krutá smrt. Byl upečen zaživa. [Wikipedie]
- Galerie Vyšehrad
- Cihelná brána
- Kasematy a Gotický sklep - původně středověká palácová stavba, v baroku skladiště střelného prachu.
- Leopoldova brána - vystavěna asi podle plánu arch. Carlo Luragha stavitelem de Capauli do roku 1970 ve vnitřním pásmu vyšehradského opevnění.
- Informační centrum ŠPIČKA
- Vyšehradský hřbitov a Národní pohřebiště Slavín
OTEVÍRACÍ DOBA
LEDEN - BŘEZEN, LISTOPAD, PROSINEC: 9.30 - 17.00 hod.
DUBEN - ŘÍJEN: 9.30 - 18.00 hod.
Všechny expozice a výstavy otevřeny denně.
Komentované prohlídky probíhají v období duben - prosinec.
PROHLÍDKA VYŠEHRADU S PRŮVODCEM
Návštěva nejzajímavějších míst s průvodcem na 90 minut.
- Základní vstupné 120 Kč
- Snížené vstupné 90 Kč
Kostel Stětí sv. Jana Křtitele a Mariánský kasemat
- Plné vstupné 50 Kč
- Snížené vstupné 30 Kč
BARIÉRY
Bezbariérový vstup je v celém historickém areálu NKP Vyšehrad jak od brány Táborské, tj. od metra C, tak od brány Cihelné z Vratislavovy ulice od Výtoně i Albertova (od zastávky Albertov vede poměrně příkrý vzestup k bráně Cihelné.
DOSTUPNOST- Vlakem: žst. Praha Smíchov, 3,5 km; Praha Vršovice, 3 km.
- MHD Metro: trasa C, stanice Vyšehrad
- MHD Tramvaj: č. 7, 14, 18, 24, 53, 55 - zastávka Albertov; č. 2, 3, 7, 17, 21, 52 - zastávka Výtoň.
ZDROJ INFORMACÍ: www.praha-vysehrad.cz
|
|